У зв’язку з тимчасовою окупацією окремих районів Донецької, Запорізької, Луганської та Херсонської областей Європейським Союзом запроваджені санкції щодо заборони ведення торгових, платіжних та інших зовнішньоекономічних операцій на тимчасово окупованих територіях України.
Водночас, окремими кредитно-банківськими установами в ЄС здійснювалися блокування розрахунків між українськими компаніями, які знаходяться на підконтрольній Україні території згаданих вище областей (переважно в м. Запоріжжя). Головною причиною блокування платежів між вітчизняними суб’єктами господарювання та їхніми контрагентами стали труднощі, які виникли в ЄС у зв’язку з визначенням територій, які є тимчасово окупованими та/або які залишаються підконтрольними Україні. За результатами постійної роботи Представництва України при ЄС з Генеральним директоратом Європейської Комісії «Фінансова стабільність, фінансові послуги та Союз ринку капіталу» (ГД ЄК ФІСМА) з метою врегулювання цього питання згаданий гендиректорат ЄК оприлюднив відповідні роз’яснення для фінансових інституцій та суб’єктів господарювання в ЄС (частина D. Trade and Customs, пункт 9 Oblast, стор. 190) для фінансових інституцій та суб’єктів господарювання в ЄС, за посиланням).
Зокрема, у роз’ясненнях ЄК чітко зазначено про відсутність обмежень щодо фінансових операцій, які здійснюються кредитними установами ЄС в процесі проведення торговельних операцій і надання послуг на підконтрольних Україні територіях Донецької, Херсонської, Луганської та Запорізької областей. Кредитні установи ЄС можуть здійснювати зовнішньоекономічні операції в цих областях так само, як і операції з іншими кредитними установами в будь-якій іншій області нашої держави. Додатково забезпечено конкретизацію статусу стосовно міст Запоріжжя і Херсон як таких, що не відносяться до тимчасово окупованих територій і є підконтрольними Україні.
Таким чином, на політичному рівні з інституціями ЄС забезпечено порозуміння стосовно необхідності адресного застосування санкційного режиму.