Економіка та бізнес-клімат Марокко
Основні галузі промисловості: машинобудівна (автомобіле - та авіабудування), фармацевтична, електротехнічна, харчова, текстильна, гірничодобувна, хімічна (переробка фосфатів), деревообробно-паперова, металургійна.
Основні галузі сільського господарства: тваринництво (вівчарство, розведення корів, коней, верблюдів, птахівництво), рослинництво (пшениця, ячмінь, кукурудза тощо), морське рибальство (47% світових обсягів вилову сардин), лісове господарство.
Пандемія COVID-19 призвела до глибокої рецесії марокканської економіки, першої з 1995 року. У 2020 році економічне виробництво впало на 13,8% внаслідок різкого зниження експорту, порушення глобальних ланцюгів виробництва, падіння надходжень від туризму та зменшення грошових переказів від мігрантів.
Криза попиту та пропозицій, спричинені пандемією, посилювались через недостатню ефективність сільськогосподарського сектору через надзвичайно суху зиму. У цьому контексті рівень безробіття збільшився з 8,1% до 12,5%.
Основними торговими партнерами Марокко традиційно є низка країн Європейського Союзу (Іспанія, Франція, Італія, Німеччина), а також США, Китай, Туреччина, Бразилія.
Найбільші статті марокканського експорту:
продукція автомобільної продукції (збірка автомобілів і виробництво
кабельно-провідникової продукції);
фосфати і продукція на їх основі;
сільськогосподарська продукція та продовольчі товари;
продукція текстильної та шкіряної промисловості;
комплектуючі для авіаційної промисловості;
В імпорті переважають такі товари:
вуглеводнева сировина (нафта і нафтопродукти, вугілля);
машини та обладнання (верстати для промисловості, дорожня і
будівельна техніка, обладнання, в тому числі, медичне, інструменти і т.д.);
легкові та вантажні автомобілі;
продовольчі товари (головним чином, пшениця та інші зернові), а
також відходи харчової промисловості, які використовуються як корм для домашніх тварин;
сірка, яка використовується, головним чином, при виробництві добрив;
напівфабрикати для промисловості, що використовуються при виробництві кінцевих виробів (в першу чергу, для металургійної та хімічної галузей).
Основні економічні показники Марокко за 11 місяців 2020 року:
Обсяги ВВП: 112,22 млрд дол. США, Частка у світовому ВВП 0,1002%. 63-е місце із 174 країн світу за обсягами ВВП.
Темпи зростання ВВП: -7%.
ВВП на душу населення: - 3396 дол. США на 01 січня 2020 року (108-е місце з 169 країн). Гарантована мінімальна зарплата – 291 дол. США на місяць. Мінімальний розмір пенсії встановлено на рівні 110 дол. США.
Інфляція: 0,2%.
Безробіття: 12,5%.
Зовнішній державний борг: на 01 січня 2020 року - 53,1 млрд дол. США.
Дефіцит державного бюджету: 7,6% від ВВП (9,2 млрд дол. США.).
Обсяги прямих іноземних інвестицій:0.538 млрд. дол. США у 1-му кварталі 2020 року.
Витрати на оборону: 4,733 млрд дол. США (2020р.).
Міжнародні валютні резерви - 35.943 млрд. дол. США (на грудень 2020р.).
Експорт - 2.782 млрд дол. США (на грудень 2020р.).
Імпорт - 4.478 млрд. дол. США (на грудень 2020р.).
Рейтинги: світовий банк «Doing Business-2020» - 53-е місце.
Марокко – країна багата на природні ресурси: фосфати - 64,6 млрд куб. м (47% світових запасів, 3-е місце у світі за обсягами видобутку, 1-е – за обсягами експорту), поклади цинку, олова, свинцю, сурми, міді тощо. Відкрито значні поклади кам’яного вугілля (100 млн т), горючих сланців (90 млрд барелів).
Марокко залежить від зовнішніх постачань енергоресурсів на понад 85%. Власний видобуток нафти – 1,1 млн барелів; природного газу – 1,7 млрд куб. м на рік. Витрати на закупівлю природного газу (Алжир), нафти та нафтопродуктів (країни Перської затоки, Росія), вугілля (ПАР) складають близько 22% від загальної вартості імпорту.
За останнє десятиліття країна піднялася на 13 позицій з точки зору доступу до ринку та інфраструктури. Підйом відбувся завдяки значному вдосконаленню інфраструктури, особливо ринку мобільних телефонів, що дозволило країні мати високошвидкісний Інтернет.
З 2010 року Марокко також піднялося на 19 позицій з точки зору інвестиційного середовища завдяки реформі щодо посилення прав інтелектуальної власності та захисту інвесторів.
У 2020 року економіка Марокко зазнала потужного удару через пандемію коронавірусу. Для подолання кризи було створено Спеціальний фонд протидії COVID-19 (передбачається, що його бюджет складе 1 млрд дол. США). Також були розроблені План відновлення економіки та універсальний Проєкт соціального забезпечення (13,3 млрд дол. США), фінансову основу яких закладе «Фонд інвестицій Мохаммеда VI» (3,6 млрд дол. США).
Уряд розробив амбіційну стратегію відновлення: майже 11 відсотків ВВП у формі гарантованих позик було внесено у капітал марокканських компаній та надано нового імпульсу державно-приватному партнерству, пов'язаному з інфраструктурою.
За офіційними даними, реальний ВВП скоротився на 7 відсотків у 2020 році, а повернутися до свого рівня до пандемії може лише в 2022 році