• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
 • Français
Торговельно-економічне співробітництво
Опубліковано 01 березня 2021 року о 00:00


Економіка та бізнес-клімат Марокко

Основні галузі промисловості: машинобудівна (автомобіле - та авіабудування), фармацевтична, електротехнічна, харчова, текстильна, гірничодобувна, хімічна (переробка фосфатів), деревообробно-паперова, металургійна. 

Основні галузі сільського господарства: тваринництво (вівчарство, розведення корів, коней, верблюдів, птахівництво), рослинництво (пшениця, ячмінь, кукурудза тощо), морське рибальство (47% світових обсягів вилову сардин), лісове господарство. 

Пандемія COVID-19 призвела до глибокої рецесії марокканської економіки, першої з 1995 р. У 2020 р. економічне виробництво впало на 13,8% внаслідок різкого зниження експорту, порушення глобальних ланцюгів виробництва, падіння надходжень від туризму та зменшення грошових переказів від мігрантів. 

Криза попиту та пропозицій, спричинені пандемією, посилювались через недостатню ефективність сільськогосподарського сектору через надзвичайно суху зиму. У цьому контексті рівень безробіття збільшився з 8,1% до 12,5%.

Основними торговими партнерами Марокко традиційно є ряд країн Європейського Союзу (Іспанія, Франція, Італія, Німеччина), а також США, Китай, Туреччина, Бразилія. 

Найбільшими статтями марокканського експорту є:

- продукція автомобільної продукції (збірка автомобілів і виробництво

кабельно-провідникової продукції);

- фосфати і продукція на їх основі;

- сільськогосподарська продукція та продовольчі товари;

- продукція текстильної та шкіряної промисловості;

- комплектуючі для авіаційної промисловості;

В імпорті переважають такі товари:

- вуглеводнева сировина (нафта і нафтопродукти, вугілля);

- машини та обладнання (верстати для промисловості, дорожня і

будівельна техніка, обладнання, в тому числі, медичне, інструменти і т.д.);

- легкові та вантажні автомобілі;

- продовольчі товари (головним чином, пшениця та інші зернові), а

також відходи харчової промисловості, які використовуються як корм для домашніх тварин;

- сірка, яка використовується, головним чином, при виробництві добрив;

- напівфабрикати для промисловості, що використовуються при виробництві кінцевих виробів (в першу чергу, для металургійної та хімічної галузей).

Основні економічні показники Марокко за 11 місяців 2020 р.

Обсяги ВВП: 112,22 млрд дол. США, Частка у світовому ВВП 0,1002%. 63-е місце із 174 країн світу за обсягами ВВП. 

Темпи зростання ВВП:  -7%. 

ВВП на душу населення: - 3396 дол. США на 01 січня 2020 р. (108-е місце з 169 країн). Гарантована мінімальна зарплата – 291 дол. США на місяць. Мінімальний розмір пенсії встановлено на рівні 110 дол. США.

Інфляція: 0,2%.   

Безробіття: 12,5%. 

Зовнішній державний борг: на 01 січня 2020 р. - 53,1 млрд дол. США. 

Дефіцит державного бюджету: 7,6%  від ВВП (9,2 млрд дол. США.).

Обсяги прямих іноземних інвестицій:0.538 млрд. дол. США у 1 -му кварталі 

2020 р.

Витрати на оборону: 4,733 млрд дол. США (2020р.). 

Міжнародні валютні резерви - 35.943 млрд. дол. США (на грудень 2020р.).

Експорт - 2.782 млрд дол. США (на грудень 2020р.).

Імпорт -  4.478 млрд. дол. США (на грудень 2020р.).

Рейтинги: світовий банк «Doing Business-2020» - 53-е місце.

Марокко – країна багата на природні ресурси: фосфати - 64,6 млрд куб. м (47% світових запасів, 3-е місце у світі за обсягами видобутку, 1-е – за обсягами експорту), поклади цинку, олова, свинцю, сурми, міді тощо. Відкрито значні поклади кам’яного вугілля (100 млн т), горючих сланців (90 млрд барелів). 

Марокко залежить від зовнішніх постачань енергоресурсів на понад 85%. Власний видобуток нафти – 1,1 млн барелів; природного газу – 1,7 млрд куб. м на рік. Витрати на закупівлю природного газу (Алжир), нафти та нафтопродуктів (країни Перської затоки, Росія), вугілля (ПАР) складають близько 22% від загальної вартості імпорту.

За останнє десятиліття країна піднялася на 13 місць з точки зору доступу до ринку та інфраструктури. Підйом відбувся завдяки значному вдосконаленню інфраструктури, особливо ринку мобільних телефонів, що дозволило країні мати високошвидкісний Інтернет.

З 2010 р. Марокко також піднялося на 19 місць з точки зору інвестиційного середовища завдяки реформі щодо посилення прав інтелектуальної власності та захисту інвесторів.

У 2020 р. економіка Марокко зазнала потужного удару через пандемію коронавірусу. Для подолання кризи було створено Спеціальний фонд протидії COVID-19 (передбачається, що його бюджет складе 1 млрд дол. США). Також були розроблені План відновлення економіки та універсальний Проєкт соціального забезпечення (13,3 млрд дол. США), фінансову основу яких закладе «Фонд інвестицій Мохаммеда VI» (3,6 млрд дол. США).

Уряд розробив амбіційну стратегію відновлення: майже 11 відсотків ВВП у формі гарантованих позик було внесено у капітал марокканських компаній та надано нового імпульсу державно-приватному партнерству, пов'язаному з інфраструктурою. 

За офіційними даними, реальний ВВП скоротився на 7  відсотків в 2020 р., а повернутися до свого рівня до пандемії може лише в 2022 р.


Торговельно-економічне та інвестиційне співробітництво України з Марокко

Марокко серед країн Африки входить в першу п’ятірку імпортерів українських товарів та експортерів своїх товарів в Україну.

У період січень-листопад 2020 р. загальний обсяг торгівлі товарами сягнув 438,6 млн дол. США. Український експорт до Марокко склав 351,2 млн дол. США, імпорт марокканських товарів в Україну становив 86,4 млн дол. США. Позитивне для України сальдо двосторонньої торгівлі склало +264,8 млн дол. США.

Зернові залишаються основною складовою експорту до Марокко. За січень- листопад Експорт зернових зріс до 242,7 млн дол. США. (125% до відповідного періоду 2019 р.). Відбулося також помітне на 223 % зростання експорту продукції борошномельно-круп'яної промисловості.

 Значну частину українського експорту становлять також: феросплави і прокат, макуха й жом, рослинна олія, вершкове масло. 

Головними статтями імпорту з Марокко лишаються добрива (41,3 млн дол. США), риба та морепродукти (4,5 млн дол. США), одяг та текстиль (6,2 млн дол. США).

Значні можливості промислової кооперації існують у галузі модернізації портової інфраструктури, будівництва та ремонту суден, зокрема, рибальських, а також підготовки кадрів у цих галузях; крупновузлового збирання на території Марокко автобусів та сільськогосподарської техніки. Марокко зацікавлене у обміні досвідом сталого розвитку сільськогосподарських зон. 

Опрацьовується питання щодо започаткування спільного проєкту ДП «Південмаш» (Україна) з компаніями ФРН та Марокко  з будівництва пускового майданчика ракетно-космічного комплексу «Зеніт-7».  

Двосторонні органи у галузі економічного співробітництва

1-е засідання Міжурядової українсько-марокканської комісії з питань торговельно-економічного, науково-технічного та культурного співробітництва відбулося у грудні 2009 року в Рабаті (українську частину очолював міністр економіки). 

Українську частину наразі очолює Торговий представник України Т.Качка, голова марокканської частини визначається напередодні засідання за принципом ad hoc в залежності від основних питань порядку денного.

У ході телефонної розмови 17 вересня 2020 р. міністри закордонних справ України Д.Кулеба і Марокко Н.Буріта попередньо домовилися про проведення 2-го засідання Міжурядової українсько-марокканської комісії з питань торговельно-економічного, науково-технічного та культурного співробітництва у І кварталі 2021 року.

Міжрегіональне співробітництво

У квітні 2019 р. Марокко відвідала делегація ТПП України. Було проведено переговори з головою Палати торгівлі, промисловості й послуг регіону Сус-Маса та організовано українсько-марокканський бізнес-семінар.

У 2019 р. делегація міста Марракеш на чолі з головою Муніципальної ради Марракеша відвідала Одесу. В Одеській мерії відбулися переговори делегацій на чолі з Одеським міським головою та підписано Угоду про співробітництво.

Наразі укладено угоди про співробітництво між ТПП України та ТПП регіонів Марракеш-Сафі та Сус-Маса.


Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux